DOMBİRA DİNLE AK PARTİ'NİN ŞARKISI DİNLE (VİDEO)

AK Parti’nin seçim şarkısı davalık oluyor! AK Parti'nin dün Ankara Arena Spor Salonu'nda seslendirilen yeni seçim şarkısı 'Dombira' davalık oluyor.
Bu haber 2014-02-21 10:02:25 eklenmiş ve 116 kez görüntülenmiştir.

AK Parti’nin seçim şarkısı davalık oluyor!

AK Parti'nin dün Ankara Arena Spor Salonu'nda seslendirilen yeni seçim şarkısı 'Dombira' davalık oluyor.
ak parti1
Müzikolog Kaya Kuzucu, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yaşayan şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov'un, Ak Parti'nin şarkıyı izinsiz kullandığını duyup Türkiye'deki avukatları aracılıyla yasal işlemlere başladığını söyledi. Ak Parti'nin dün Ankara Arena Spor Salonu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlediği ve seçim startını verdiği programda Uğur Işılak tarafından seslendirilen seçim şarkısının orijinal adının Dombira olduğu ve söz ve müziğinin Kazakistanlı Sultanbekov'a ait olduğu ortaya çıktı. Doğan Haber Ajansı'na açıklama yapan müzikolog Kaya Kuzucu, AK Parti'nin yeni seçim şarkısı Dombira'nın sözlerinin değiştirilerek Başbakan Erdoğan'a uyarlandığını ve şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov'un "İzin alınmadı" diyerek dava açma girişimini başlattığını duyurdu. Dombira için Uğur Işılak'ın şarkının sahibi olan Arslanbek Sultanbekov'dan izin almadığını belirten Kaya Kuzucu, şunları söyledi: "Dün bu şarkıyı dinlediğimizde şok geçirdik. Aslenbek ile görüştük o da şaşkınlık yaşadı. Bu şarkıyı 2011 yılından beri Türkiye'nin dört bir tarafında düzenlediğimiz konserlerin yanı sıra 2012 yılında TRT Ayvaz kanalındaki programda seslendirdik. Bu şarkı MESAM'a kayıtlı eserler arasında ve Aslanbek Sultanbekov da MESAM üyesidir. Bir müzisyen şunu çok iyi bilir ki, eserler izinsiz veya bedel ödenmeden alınmaz ve kullanılamaz. Bu öncelikle kul hakkına girer. Ama maalesef ülkemizde gasp ve hırsızlıklara da bir de müzik hırsızlığı eklenmiş olduğu gördüm bu vesileyle çok üzüldük." Sultanbekov adına resmi internet sitesi yöneticileri tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: "Arslanbek Sultanbekov 'Dombira' adlı eserini hiçbir siyasi partinin seçim müziği olarak kullanmasını istememiştir. Yapılan çalışmalar Arslanbek Sultanbekov'un izni dışındadır. Konu hakkında söz konusu eseri uyarlayan kişi ile görüşülecek ve hukuki süreç başlatılacaktır." ak_partinin_adaylari_ne_zaman_aciklanacak13897811880_h1116798 DOMBIRA NEDİR? Dombira adı Kazak Türkleri'nin kullandığı iki telli, parmakla çalınan halk çalgısından geliyor. Cengiz Han filmi Kızıl Elma'da şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov tarafından seslendirilmişti. Şarkının orijinal sözleri Kazak halk çalgısı olan bağlamanın atası Dombira'ya duyulan sevgiyi anlatıyor. SULTANBEKOV KİMDİR Dombira müziğiyle türk dünyasında ünlü olmuş olan Arslanbek Sultanbekov Kuzey Kafkasya kökenli Nogay halk müziği sanatçısıdır.  

AK PARTİ DOMBİRA ŞARKISI DİNLE

DOMBIRA'NIN ERDOĞAN'LI SÖZLERİ Göründüğü gibi olan / Gücünü milletten alan Recep Tayyip Erdoğan / Mazlumlara sırdaş olan Gariplere yoldaş olan / Recep Tayyip Erdoğan Ezilenlerin gür sesidir o / Suskun dünyanın hür sesidir o Göründüğü gibi olan /Gücünü milletten alan Recep Tayyip Erdoğan Halkın adamı Hak'kın aşığı / O milyonların umut ışığı Mazlumlara sırdaş olan / Gariplere yoldaş olan Recep Tayyip Erdoğan Oldu her zaman sözünün eri / Çıktığı yoldan dönmedi geri Kararlıdır davasında / Anaların duasında Recep Tayyip Erdoğan Sözü dosdoğru yoktur riyası / Zalimlerin korkulu rüyası İnandığı yolda gider / Yıllardır beklenen lider Recep Tayyip Erdoğan DOMBIRA ORJİNAL SÖZLERİ Kara kış köyüme gelende Lapa lapa kar yere düşende Dombıramı alırım Yürek sazımı çalarım Kaygılarımı hiç söylenmem. Dombıra sazımı işiten babalar Manasına kulak veren analar İşittiğini akıl yorarak, Yürekleri titreyerek Göz yaşlarını esirgemezler. Nogayların derdi sayısız, her gününde Yiğitlerin uyumadığı günlerde Yüreklerini cesaretlendiren Savaşlarda güç veren Görüp geçirmiş dombıra
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
A Haber
© Copyright 2013 AHaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Meryem Üzerli
Evim Şahene
SPOR
SİYASET
Yossi Kohen
EĞİTİM
DÜNYA
Ecem Özkaya
Liposhot
Ekin Koç