logo

reklam
05 Kasım 2013

KYK burs ve kredi borcu olan evlilere müjde borçlar silinecek

KYK burs ve kredi borcu olan evlilere müjde

Üniversite okurken evlenen öğrencilere maddi destek sağlamak için çalışma başlatıldı. Yaklaşık 3 bin öğrencinin kredi borcu sıfırlanacak. Bu öğrencilerden de alınmayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversite okurken evlenen ya da evlenmek isteyen öğrencilere yönelik maddi dekyk-burs-ve-kredi-sonuclari-aciklandi-mi-ogrenim-kredisi-ve-katki-kredisinde-son-gelismeler-detaylar_normal_4840304stek olma yolunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

ÜCRETSİZ YURT İMKÂNI

Bakanlık bürokratları tarafından yapılan incelemelerin ardından okurken evli olan öğrencilerin 3 bin civarında olduğu belirlendi. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan iki düzenleme bulunuyor.

BORÇLAR SIFIRLANACAK

Öncelikle üniversite öğrencileri için büyük problem olduğu belirtilen barınma sorununun, evli olanlarda daha büyük sorun haline geldiği ifade edildi. Bakanlığın bu doğrultuda evli olan gençleri ücretsiz bir şekilde yurtlara almaya hazırlandığı aktarıldı.

KREDİ MİKTARI 10 BİN TL

İkinci adımın ise öğrencilere verilen geri ödemeli öğrenim kredisi desteğiyle ilgili olduğu belirtildi. Üniversiteli öğrencilere lisans için ortalama 10 bin, önlisans için de 5 bin TL kredi verildiği ifade edildi.

Bu kredilerin evli olan öğrencilerde bursa çevrilmesi ve aldıkları tüm kredi miktarının sıfırlanması kararlaştırıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç önceki gün katıldığı bir televizyon programında projeye ilişkin konuşmuştu. Kılıç, “Evli üniversiteli öğrencilerin en azından aile bütçesine katkımız olur” şeklinde açıklama yapmıştı.

Evlilik belgesiyle başvuru

Çalışmayı yürüten yetkililerden alınan bilgilere göre, evlilik belgesiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvuran üniversiteliler, kredi borcunun bursa çevrilmesini öngören uygulamadan yararlanabilecek. Bakanlık evlilik belgelerini inceleyecek. Uygun görülen öğrencilere maddi destek sağlanacak.

Talep twitterdan geldi

Evli öğrencilere maddi destek talebinin öğrenciler tarafından Twitter üzerinden Bakan Suat Kılıç’a iletildiği öğrenildi. Kılıç’ın öğrencilerden gelen “Maddi sıkıntılar yüzünden boşanma aşamasına geldim” gibi mesajların ardından bürokratlarına durumun incelenmesi için talimat verdiği kaydedildi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ


9 + = 18

#

KYK burs ve kredi borcu olan evlilere müjde borçlar silinecek” için 2 Yorum

  1. Lily diyor ki:

    Çok yerinde ve güzel bir çalışma bu.. Umarım pratikte de en güzel şekilde uygulanır. Bu desteklerin maddi sıkıntı yüzünden evlenemeyen öğrenciler için iyi bir motivasyon, çocukları kendilerine evlenme talebiyle gelen ebeveynlerin de endişelerine çare olacağını düşünüyorum. Öğrenciyken evlenilmez tabusu belki bu sayede yıkılabilir. Aksi halde, hem akademik çalışmaları destekleyen, hem de aile kurumunu geliştirmek isteyen devlet kendiyle çelişir. Bunun sonucu kaçınılmaz olarak genel ahlakın bozulması da oluyor elbette..

  2. fatma diyor ki:

    peki daha önce evliyken okuyanlarıda kapsıyor geri dönük borçlarınıödeyemeyenleri.