logo

reklam
05 Kasım 2013

Sağlık personeli alımı ne zaman? (2014)

Sağlık personeli alımı ne zaman? (2014) sağlık personeli

Sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak? Binlerce sağlıkçı, sağlık memuru atamalarını bekliyor.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre 1. yerleştirme (2013/1 KPSS) bildiğiniz üzere 24 Haziran 2013 – 4 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre yapılacak olan 2. yerleştirme (2013/2 KPSS) için 18 Kasım 2013 ile 27 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştır. T. C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalıştırılmak üzere alınacak olan kadrolu sağlık personeli sayısı 2. yerleştirme öncesi 7911 (yedi bin dokuz yüz on bir) kişi olarak ilgili bakanlıkça açıklanmıştır. Açıklanan kadrolardaki pozisyonların 217 sinin atamaları kura yöntemi ile yapılacaktır.

7911 kişilik personel istihdamının görevlere göre dağılımı toplam personel sayısı ile birlikte aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Diş Tabibi : 132 kişi

Eczacı : 87 kişi

Kura il Ataması Yapılacak : 217 kişi

Biyolog : 101 kişi

Çocuk Gelişimcisi : 21 kişi

Diyetisyen : 103 kişi

Ebe : 493 kişi

Fizyoterapist : 149 kişi

Hemşire : 3981 kişi

Psikolog : 37 kişi

Sağlık Fizikçisi : 3 kişi

Sağlık Memuru Acil Tıp Teknisyeni : 1152 kişi

Sağlık Memuru Anestezi Teknisyeni : 54 kişi

Sağlık Memuru Lab. Teknisyeni : 61 kişi

Sağlık Memuru Ortopedi Teknisyeni : 3 kişi

Sağlık Memuru Röntgen Teknisyeni : 68 kişi

Sağlık Memuru Tıbbi Sekreter : 400 kişi

Sağlık Teknikeri Acil Tıp Teknikeri : 350 kişi

Sağlık Teknikeri Ameliyathane Teknikeri : 45 kişi

Sağlık Teknikeri Anestezi Teknikeri : 99 kişi

Sağlık Teknikeri Elektronörofizyoloji Teknikeri : 7 kişi

Sağlık Teknikeri Eczacı Teknikeri : 3 kişi

Sağlık Teknikeri Evde Hasta Bakımı Teknikeri : 19 kişi

Sağlık Teknikeri Fizik Tedavi Teknikeri : 84 kişi

Sağlık Teknikeri Lab. Teknikeri : 206 kişi

Sağlık Teknikeri Odyometri Teknikeri : 31 kişi

Sağlık Teknikeri Patoloji Teknikeri : 24 kişi

Sağlık Teknikeri Protez / Ortez Teknikeri :20 kişi

Sağlık Teknikeri Radyoloji Teknikeri : 102 kişi

Sağlık Teknikeri Radyoterapi Teknikeri : 3 kişi

Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter : 16 kişi

Sağlık Teknikeri Yaşlı Bakım Teknikeri : 37 kişi

Sosyal Çalışmacı : 10 kişi

Küçüker: Optisyenlik ticaret değil sağlık mesleğidir

Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, meslektaşlarını eleştirdi. Bazı gözlükçü ve optisyenlerin müesseselerini ticarethane olarak gördüğünü, mesleklerini sağlık mesleği sınıfına taşımakta ciddi sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Küçüker, “Optisyenlik ve gözlükçülük, Sağlık Bakanlığı’nın gözetim ve denetiminde çalışan çok önemli bir sağlık mesleğidir.” dedi. Cam ve çerçeveden meslek bilgilerini katarak kişiye özel gözlük yapmanın optik sağlık gereci olduğunu kaydeden Taylan Küçüker, “Optisyenlik ve gözlükçülük, Sağlık Bakanlığı’nın gözetim ve denetiminde çalışan çok önemli bir sağlık mesleğidir. Gözlükçüler sadece gözlük yapmaz aynı zamanda aldığı formasyon gereği sağlık danışmanıdır. Gözlüğü bu eğitimi almış olanlar yapabilir.” ifadesini kullandı.

“Maalesef günümüzde; kanımızca optik sağlık gereci olan gözlüğü mal, optisyenlik müessesesini ticarethane, gözlük kullanıcısını müşteri gören ticari zihniyetle mesleğimizi sağlık mesleği sınıfına taşımakta ciddi sıkıntılarımız vardır.” diyen Federasyon Başkanı, mesleklerini sağlık değil de ticarethane olarak kullanan meslektaşlarını eleştirdi.

Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine şok haber

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık meslek liseleri (SML) ile ilgili bir düzenleme yaptıklarını söyledi.

Müezzinoğlu, “Önümüzdeki yıldan itibaren sağlık meslek liselerine kaydolacak evlatlarımız buradan hemşire olarak mezun olmayacaklar. Hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı olacaklar. Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar, ancak üniversitede lisanslarını tamamlayınca hemşire, ebe veya sağlık teknikeri olabilecek.” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine geldi. İkili, burada esnafı ziyaret ederek Kurban Bayramlarını kutladı. Ziyaret esnasında basın mensuplarının sağlık meslek liseleri ile sorularını cevaplayan Müezzinoğlu, “Sağlık meslek liseleri ile ilgili bir düzenleme yaptık. Önümüzdeki yıldan itibaren sağlık meslek liselerine kaydolacak evlatlarımız buradan hemşire olarak mezun olmayacaklar. Hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı olacaklar. Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar ancak üniversitede lisanslarını tamamlayınca hemşire, ebe veya sağlık teknikeri olabilecek.” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bu yıl sağlık meslek liselerine yapılan kayıtlarla 2023 hedeflerinin yakalandığını vurgulayarak, çok anormal taleplerle karşılaştıklarını dile getirdi. Müezzinoğlu, 2011-2012 yılında sağlık meslek liselerinin bütününe 22 bin kayıt olurken bu sene 70 bin kayıt olduğunu aktardı.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ


3 + = 9